(Video) Biserica Vovidenia din Iași a fost resfințită

25 Septembrie 2022
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Constantin Comici

Duminică, 25 septembire 2022, Biserica Vovidenia din Iași a fost resfințită. Slujba de târnosire a fost săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, și Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, alături de un sobor de preoți și diaconi. După citirea periopei evanghelice, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, a ținut un cuvânt de învățătură credincioșilor prezenți. Pentru vizualizarea integrală a cuvântului de învățătură, click aici. Biserica Vovidenia din Iași a fost ridicată în anul 1645, în timpul domniei lui Vasile Lupu, iar lucrările de restaurare au avut loc în perioada 2018-2022. Preasfințitul Părinte Veniamin a vorbit despre bucuria acestei zile de sărbătoare. Pentru vizualizarea integrală a cuvântului de învățătură, click aici. La final, părintele paroh Daniel Isai a mulțumit tuturor celor care i-au fost alături la această amplă lucrare, amintind provocările prin care a trecut de-a lungul timpului.Ca semn de recunoștință, părintele paroh a primit din partea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan distincția „Crucea Moldavă”. Cu prilejul resfințirii Bisericii Vovidenia, credincioșii pot intra să se închine până miercuri, 28 septembrie, în Sfântul Altar. Aceștia au, de asemenea, bucuria de a se închina la o părticică din moaștele Sfântului Ioan Maximovici.